top of page

Център за безопасен Интернет

Според някои учени Интернет е едно от изобретенията, които коренно променят света и начина на живот на хората. Никога преди Интернет не сме имали възможността така лесно и свободно да общуваме практически с целия свят, да търсим и намираме с такава скорост нужната ни информация, да пишем, да рисуваме, да композираме музика и да покажем всичко сътворено от нас на толкова широк кръг хора, колкото пожелаем.
Със същите възможности обаче разполагат и всички останали хора, а някои от тях не са толкова добронамерени и виждат в Интернет възможност да придобият информация за другите, която те не желаят да им дадат, да атакуват компютрите на други хора, да се опитват да ги унижат или обидят.
За да можем да използваме всички прекрасни възможности, които Интернет ни дава, без да се страхуваме, че може да ни се случи нещо неприятно или нежелано, трябва да спазваме някои съвсем прости правила. Ако все пак нещо ви притесни или обезпокои в Интернет, споделете с родителите си.
А на ваше разположение е винаги и Горещата линия за подаване на сигнали за незаконно и вредно съдържание в Интернет – web 112.net.

"Компютърът прави децата самоуверени. Той не се кара и не гледа строго, когато някой направи нещо грешно. Човек може да пробва толкова дълго, докато се получи желаният резултат. Детски психолози са стигнали до извода, че деца, които имат проблеми с концентрацията при учебния процес, при игра на компютър силите им разцъфват". 

По материали от Интернет 

 

5 мита за компютрите​



Днес компютрите са станали едва ли не предмет от битовата техника на всяко семейство. Настолни системи и лаптопи се продават в магазините редом до телевизори, прахосмукачки, перални и т.н. Освен че са се настанили редом с останалите предмети на 21 век, все повече митове започнаха да се трупат за тях. Къде е истината? Носи ли вреда компютърът или има полза от него?

Мит 1: Компютърът е опасен за живота и здравето на човека
Счита се че най-опасно е излъчването на монитора. Но всички LCD екрани и тези на ноутбуците не излъчват. Що се отнася до стандартните монитори, те са източник на електромагнитно излъчване на свръх ниска честота – не повече от другите електроприбори и по-малко отколкото телевизора.
Мониторът е източник на много други лъчения – рентгеново, инфрачервено и ултравиолетово. Но нивото на рентгеновите лъчи на монитора е значително по-малко от естествения радиационен фон. А инфрачервеното и ултравиолетовото лъчение са много по-малки, в сравнение с въздействието от електрическа лампа. Опасни в този случай могат да бъдат само стари монитори, от преди 5 - 7 г. Но при тях може да се ползва защитен екран.

Най-голямата вреда от работа с компютрите е проблемът с очите, но в този случай отново вредата не е по-голяма, отколкото да гледате телевизия. Офталмолозите съветват тези, които трябва да стоят повече пред монитора две елементарни неща: чести кратки почивки и упражнения за очите. Това е напълно достатъчно. А ако искате да имате пълна гаранция за безопасност на вашето зрение, подберете монитор, който да съответства на последните стандарти.

И още нещо: липсата на подвижност и в частност излишно тегло. При напрегната интелектуална работа, мозъкът не рядко иска нещо сладко, а ако му го давате по-често, излишъка ще започне да се трупа на друго място на тялото ви. Но и с това може да се справите – достатъчна ви е 10 минутна сутрешна физзарядка.

Мит 2: Компютърът в къщи е само средство за развлечение, затова не трябва да се купува на всяка цена
Е, вече не е така! Компютърът, разбира се ако го ползвате правилно, може да прави различна работа, включително да помага и за домашното. Може да бъде източник на новини, енциклопедия, "умна" пишеща машина, развиващо учебно пособие и т.н. И най-накрая - средство за развлечение. От вас единствено зависи как ще го ползвате.

Мит 3: Компютърът е особено вреден за децата, затова колкото по-късно се запознаят с него, толкова по-добре
Много родители казват: "Ако му купя компютър, ще стане необщително дете". Ето че пак се бърка причината и следствието. Компютърът сам по себе си не влияе на общителността. Ако детето си има поначало проблеми с общуването с другите деца, то разбира се че с компютъра ще му е по-приятно. И ще прекарва с него повече време. Затова, ако детето ви има подобен проблем, обърнете внимание върху него, а не анатемосвайте компютъра. Навлязохме в компютърен век отдавна, така че колкото по-рано детето се запознае с компютъра, толкова по-добре за него. И ако се притеснявате че някои игри биха имали лошо влияние според вас върху детето, най-добре е лично да му подберете подходящи. В противен случай то ще прекарва цялото си време на компютъра на приятеля си и вие никога няма да разберете на какво си играят там. А след като детето се запознае с базовите основи за работа с компютър, може да преминете към обучаващи игри. При тях основното е – да учиш весело и приятно, за да може да го научиш лесно.

Ето че дойдохме и до една от основните причини, поради които доста родители категорично отказват покупка на компютър. Те просто се боят, при това несъзнателно да не се изложат пред детето си, да не би то да е по-умно от тях. За тях компютърът е толкова далечен предмет (за разбиране и употреба), а как така детето ще седне и ще се занимава с него? И как ще го контролират, като те самите нищо не разбират? За съжаление много родители отказват по тази причина с думите: "Вредно е! Край, няма повече какво да говорим!" И цялата тази компютърна фобия се базира на страха да не се почувстват глупави пред собствените си деца.

Днес, да не запознаете детето с компютъра е равносилно да не го дадете на училище. Практически на почти всяко работно място първо питат за елементарна компютърна грамотност. Така че ако искате детето ви да успее в неговия живот, обучете го на работа с компютър. Единствено съблюдавайте да не претоварва очите си. А едновременно с него, се учите и вие. Кой знае, може да ви повишат в офиса? ;)

Мит 4: Всички компютърни игри възпитават жестокост
Кога играхте последно? Не е грях да се разтоварвате понякога след труден ден с игра. Още повече че самите игри могат да са ви от полза, стига да ги подберете добре. Игрите не са само за стреляне, има и развиващи игри, в това число за логическо мислене, общообразователни, симулатори, както за деца, така и за възрастни. Има много подходящи игри за съвсем малки деца от 3 до 6 години. Те могат да бъдат интерактивни анимации, които възпитават не жестокост, а доброта, стремеж за помощ, грижа за здравето и разумно харчене на пари.

Между другото, за така популярните игри със стрелба някои психолози се изказват положително. Понякога човек има нужда да стреля по виртуални врагове, за да не го направи в реалния живот. С други думи за избиване на собствената агресия това е социално приемлив метод, а не да смазваш главите на другите. Разбира се, това не важи за всеки и важи само в определена доза.

Мит 5: Компютърът има собствено мислене, което влияе върху човека
Компютърът е само купчина желязо и пластмаса или както казва един герой от анимационно филмче – "чанта с мегабайти". Най-интелектуалният Pentium III има разум не по-голям от конструктор. И работи изцяло с програми, написани специално за него от живи хора. Да се приписва на компютъра собствен ум е тема за писатели фантасти.



Източник на статията: Дребчо - Съвети и тестове

ПЪРВОКЛАСНИК

bottom of page